Türkiye Cumhuriyeti

Novorossisk Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

 

Kıymetli Vatandaşlarım,                                                                                                            

Sitemizin Değerli Ziyaretçileri,

 

1 Ekim 2012 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti’nin Novorossisk Başkonsolosu olarak göreve başlamış bulunuyorum. Karadeniz'den komşumuz olan bu güzel şehirde ülkemizi temsil ediyor olmaktan onur ve mutluluk duyuyorum.  

 

Tarihsel dostluk bağları zemininde karşılıklı güvene ve iyi komşuluk ilişkilerine dayanan Türkiye-Rusya ilişkilerinin, son yıllarda gerek artan siyasi temas ve ziyaretlerin, gerek ekonomik ve ticari ilişkilerde yakalanan ivmenin katkısıyla bugün geldiği nokta memnuniyet vericidir. Amacımız,  ikili ilişkilerin geldiği bu noktayı, halkların karşılıklı yararları temelinde her alanda daha da geliştirmektir.

 

Bu doğrultuda, Krasnodar ve Rostov Bölgeleri ile Adıgey Cumhuriyeti’ni kapsayan görev bölgesi ile Başkonsolosluğumuzun öncelikli görev ve amaçları, bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımıza ve faaliyet gösteren firmalarımıza kaliteli ve hızlı şekilde konsolosluk hizmeti sunmak ve karşılaşılan sorunlara çözüm getirmek; ülkemiz ile anılan bölgeler arasında ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve ülkemizin tanıtımının etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi vasıtasıyla Türkiye-Rusya ilişkilerine katkı sağlamaktır.

 

Ülkemizden uzakta yaşayan ve çalışan siz değerli vatandaşlarımızı, ülkemizin yurtdışındaki elçileri olarak görmekteyim. Bu çerçevede, çalışmalarımızda bizlere en büyük katkıyı sizlerin sağlayacağına inanıyorum.  Son derece önemli gördüğüm görüş ve önerilerinizi paylaşmanızdan memnuniyet duyacağım.

Başkonsolosluğumuzun, sizlerin buradaki ikinci evi olduğunu ve kapımızın sizlere her zaman açık olduğunu belirtiyor, bu vesileyle seleflerim değerli Başkonsoloslara bugüne kadarki katkıları için şükranlarımı sunuyor, Başkonsolosluğumuz personeli ve şahsım adına sizleri içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Beste Pehlivan Sun